Fleksör Tendon Yaralanmaları

YRD.DOÇ.DR. Ertan Yılmaz

Tendon veya kiriş olarak adlandırılan ve dirsekten veya önkoldan başlayıp el bileğine veya parmakların kemiklerine kadar uzanan bu yapılar, el bileğini veya parmaklarını büken ve kaldıran motor üniteler halinde faaliyet gösterir.

El bileğinin, elin veya avuç içinin kesilmesi sonucu oluşan yaralanmalar, fleksör tendonların tek başına veya sinir ve damarlarla birlikte hasar almasına neden olabilir. Gösle bakıldığında önemli gözükmeyen bu yaralar, derin ve kompleks bir durum olabilir.

Tendonlara zarar verebilecek olan diğer yaralanmalar ise ezilme, delici travma, silah veya ısırılma ile oluşan yaralanmalardır. Parmak ucuna alınan künt darbelerde dışarıdan herhangi bir yara izi görülmemesine rağmen tendonlar zarar görebilir.

Fleksör Tendon Yaralanmaları Nasıl Anlaşılır?

Yaralanma sonucu fleksör tendonunun hasar gördüğü parmak içe doğru bükülemez ve açık bir pozisyonda durur, ancak tendonun tamamen yırtıldığı durumlarda parmak, lastik gibi geriye doğru kaçabilir.

Fleksör Tendon Yaralanmalarının Tedavisi Nedir?

Tendonun tamamen yırtılması durumunda ameliyat dışında bir tedavi yöntemi yoktur. Mümkün olan en yakın zamanda hasta ameliyata alınır ve dar kanallarda yeralan tendonlar ile damar ve sinir kesikleri eksiksiz bir şekilde onarılır.

Fleksör Tendon Ameliyatları Sonrasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulanır Mı?

Yaralanmanın derecesi, yaralanan bölge ve şekline göre değişiklik gösteren aletler ile tendon onarımına özel en az dört hafta sürecek olan rehabilitasyon, ameliyattan sonraki tedavi yöntemleridir. Onarılan tendon etrafında oluşacak olan nedbe dokularının en aza indirgenmesi, tendon iyileşmesini kolaylaştırmak, parmak hareketlerinin eski haline geri dönebilmesi ve onarılan hattın yeniden kopmaması için rehabilitasyona ihtiyaç duyulur. Rehabilitasyonu ve ameliyatı yapan doktorlar süreç boyunca beraber çalışır.